Comfortvet.pl

  • nasza lokalizacja

    Kijowska 11

  • Laparoskopia
  • Chirurgia
  • Stomatologia
  • Anezstezjologia
  • Leczenie bólu
  • Endoskopia
  • Kardiochirurgia

Zabiegi laparoskopowe u psa, kota - Warszawa

Laparoskopia to nowoczesna, małoinwazyjna metoda wykonywania zabiegów chirurgicznych bez konieczności wykonywania dużych ran. Dzięki zastosowaniu kamery i malutkich 5mm cięć jesteśmy w stanie wykonać zabieg chirurgiczny. W języku angielskim laparoskopia jest określana nazwą key hole surgery czyli chirurgia przez dziurkę od klucza.

Zabiegi laparoskopowe w znaczny sposób przewyższają zwykłe zabiegi gdyż:

Redukcja bólu wynikającego z wielkości ran chirurgicznych – większy komfort pooperacyjny zwierzęcia

Mniej szwów = redukcja blizn

Mniejsza bolesność wynikająca z nie podciągania jajnika powyżej powłok brzusznych i dotykaniu tylko operowanego narządu.

Szybsza rekonwalescencja - psy po zabiegach laparoskopowych poruszają się o 40 % więcej niż po zwykłym zabiegu,

Laparoskopia na szeroką skalę jest wykorzystywana w weterynarii od niedawna. Operacje laparoskopowe znajdują coraz szersze zastosowanie i w niektórych zabiegach mogą być stosowane rutynowo. Szybki rozwój technik, które zaadoptowano do wykonywania u naszych podopiecznych, znacznie poszerzył wachlarz zabiegów wykonywanych w chirurgii weterynaryjnej. Jak wspomniano wyżej dzielimy je na diagnostyczne oraz terapeutyczne. Te pierwsze polegają na małoinwazyjnej ocenie wnętrza jamy brzusznej, podczas której można pobrać próbki do badań.  Metody terapeutyczne umożliwiają przeprowadzenie wielu procedur wykonywanych wcześniej w sposób otwarty m.in.: usuwania jajników suk i kotek, usuwania jąder wnętrowskich, profilaktycznego przyszywania żołądka zapobiegającego skrętom czy usuwania zmienionych zapalnie lub nowotworowo narządów.

Owariektomia

Jest to tzw. chirurgia jednego dnia – nie jest wymaga nocna hospitalizacja pacjenta po zabiegu. Technika ta polega na trwałym pozbawieniu możliwości rozrodczych suki poprzez usunięcie jajników i pozostawienie trzonu macicy. Metoda laparoskopowa jest szybsza, mniej inwazyjna oraz mniej bolesna w porównaniu z klasyczną operacją. W badaniach wykonanych na dużych grupach pacjentów, nie wykazano że pozostawienie macicy zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości ropomacicza – gdyż macica jest już „hormonalnie niezależna”.

Gastropeksja

Jest to technika adresowana do wszystkich ras psów powyżej 20 kg. Polega ona na wykonaniu pod kontrolą laparoskopu przeszycia ściany żołądka do ściany jamy brzusznej w miejscu jego fizjologicznego ulokowania. Po trwałym zrośnięciu się obu tych struktur ma ona zabezpieczyć przez rozszerzeniem gazowym i skrętem żołądka, który bez natychmiastowej reakcji właścicieli jest najczęstszą przyczyną nagłych zgonów wśród psów dużych ras.

Usuwanie wnętrostwa

Ta technika znajduje wykorzystanie u psów i kotów, u których jedno lub dwa jądra nie zstąpiły do moszny i są ulokowane w jamie otrzewnowej. Po ich zlokalizowaniu, wykonuje się kauteryzację naczyń krwionośnych i usuwa je na zewnątrz jamy brzusznej bez konieczności wykonywania rozległych ran w okolicy prącia.

Usuwanie zmienionych zapalnie lub nowotworowo narządów

Podobnie jak w przypadku medycyny ludzkiej tak i w weterynarii z powodzeniem wykonuje się laparoskopową resekcję woreczka żółciowego, śledziony, wątroby nadnerczy, nerek a nawet zmienionych płatów płuc.

Bezdyskusyjnie jest jedną z najbezpieczniejszych technik chirurgicznych gdyż powikłania po zabiegu laparoskopowym obserwuje się jedynie u 3% pacjentów.

W naszej przychodni wykonujemy wszystkie zabiegi chirurgii miękkiej, chirurgii klatki piersiowej i serca. W naszej pracy duży nacisk kładziemy na minimalizację dyskomfortu pacjentów, przed, w czasie i po zabiegu. W lecznicy wykorzystujemy wiedzę ciągle poszerzaną w Europie i Usa. Wykorzystujemy nowatorskie metody chirurgiczne jak Laparoskopia, Torakoskopia, Endoskopia i wiele więcej.  Dzięki minimalizacji cięcia jesteśmy wstanie zapewnić najlepszy komfort dla operowanych pacjentów. 

Wykonujemy zabiegi takie jak:

  • operacje na drogach oddechowych u ras brachycefalicznych
  • operacje paraliżu krtani
  • operacje laparoskopowe
  • operacje zamknięcia krążenia wrotno-obocznego
  • usunięcie śledziony, wątroby, nadnerczy, tarczycy , prostaty itd.
  • zabiegi na drogach moczowych w tym ektopie moczowodów, cystostomię itd
  • zabiegi na głównych naczyniach np. usuwanie zatorów/ zakrzepów w aorcie
  • usunięcie tarczycy , usunięcie torbieli ślinianki, usunięcie kanału słuchowego (TECA)
  • stentowanie tchawicy
  • wszelkiego rodzaju guzy nowotworowe 
  • wykonujemy bezpieczne znieczulenie psa, kota
  • i wiele więcej

Naszym celem jest zapewnienie opieki anestezjologicznej na najwyższym poziomie. Składa się na to zarówno zespół lekarzy, techników jak i sprzęt. Istnieje takie powiedzenie - „nie ma bezpiecznego schematu znieczulenia, są tylko bezpieczni anestezjolodzy” - i my z takiego założenia wychodzimy na co dzień. Zapewniamy indywidualne podejście do pacjenta, dbając o bezpieczeństwo podczas zabiegu i ich komfort w trakcie pobytu w szpitalu.

Specjalizujemy się w znieczuleniu zwierząt o podwyższonym ryzyku. Czyli u pacjentów w podeszłym wieku oraz takich u których pojawiły się choroby współistniejące – mi.in choroby serca, nerek, endokrynologiczne. Wiedza i doświadczenie naszych anestezjologów w tym zakresie sprawia, że podejmujemy się znieczuleń również u pacjentów z ciężkimi schorzeniami, nawet takimi jak wady wrodzone serca.

Nasz zespół wyspecjalizowany jest również w problemach konkretnych ras – rasy brachycefaliczne, charty, sfinxy czy psy z mutacją genu MDR1 – każdy z nich wymaga innego podejścia i kontentego postępowania.

Nasza lecznica wyposażona jest w najwyżej klasy sprzęt. Aparat do znieczulenia firmy Midnray dedykowany do weterynarii sprawia, że jesteśmy w stanie znieczulać pacjentów pediatrycznych (najmniejszy pacjent którego operowaliśmy na wadę wrodzoną serca miał 420g) do molosów i psów olbrzymich. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest w respirator, więc możemy przeprowadzać wszystkie zabiegi na klatce piersiowej.

Dostęp do pełnego monitoringu (włącznie ze spirometrią, inwazyjnym pomiarem ciśnienia krwi, monitorem gazów oddechowych) jest kolejną rzeczą która powoduje zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanych procedur.

Oczywiście zapraszamy do korzystania z naszych usług wszystkich, również zwierzęta zdrowe do planowanych procedur, którym zapewnimy też opiekę anestezjologiczną na najwyższym poziomie.

Zapraszamy na konsultacje i ustalenie planu leczenia przeciwbólowego.
Nasi czworonożni przyjaciele zasługują na zapewnienie im komfortu życia. Dzięki znacznemu rozwojowi weterynarii psy, koty żyją dłużej, ale wiąże się to ze schorzeniami. Zwyrodnienia stawów z powodu wieku, otyłości, dysplazje, nowotwory, pacjenci po wypadkach, po ciężkich zabiegach operacyjnych, to wszystko wiąże się z bólem. Niejednokrotnie taki problem potrafi przejść w ból przewlekły, który jest jednostką chorobową, a tą bezwzględnie należy leczyć. Ból przewlekły może spowodować zmiany w całym organizmie, od układów wewnętrznych, do zmian w mózgu doprowadzając do nietypowych zachowań.

Niestety zwierzęta nie są w stanie nam powiedzieć o wielu rzeczach, natomiast rola opiekunów powinna polegać na wyłapywaniu drobnych sygnałów świadczących o takich problemach. Często jest to przedstawiane w niespecyficzny sposób – brak chęci do zabawy, szybsze męczenie się, wstawianie w nocy, dyszenie, problemy z wchodzeniem/schodzeniem po schodach, drapanie w podłogę, czy nawet ziewanie, częste przełykanie może świadczyć o tym, że nasz przyjaciel cierpi.

Leki przeciwbólowe dla zwierząt są łatwo dostępne, natomiast naszą rolą podczas konsultacji jest jak najlepsze ustalenie planu i sposobu leczenia danego problemu bólowego. Dostosowując dawki i leki tak by pomóc a jak najmniej zaszkodzić innym narządom.

Często są to długotrwałe terapie, które wymagają zaangażowania ze strony właściciela i lekarza ale efekty są również niesamowite.

Wdzięczność zwierząt, powrót do sprawności i po prostu życie bez bólu jest bezcenne.

W naszej przychodni wykonujemy zabiegi rhinoskopii, endoskopii, laryngoskopii, bronchoskopii, cystoskopii, i wiele więcej. 

Przy pomocy 3 endoskopów giętkich o średnicy 1mm 2,5mm i 5mm jestesmy wstanie przeprowadzić pod kontrola kamery skopie w wielu miejscach.
Techniki te wykorzystujemy do:

  • Wykonywania popłuczyn z oskrzeli (BAL ) u pacjentów kaszlących i kotów podejrzanych o astmę
  • usuwanie ciał obcych z tchawicy, oskrzeli nosa , nozdrzy tylnych, uszu.
  • wykonania cystoskopii i pobrania wycinków u pacjentów z podejrzeniem nowotwory pęcherza
  • diagnostyki paraliżu krtani górnie u raz dużych golden retriver, labrador
  • diagnostykę zapaści tchawicy głównie u ras miniaturowych np. yorkshire terrier
  • oceny dróg oddechowych u ras brachycefalicznych buldogi francuskie, mopsy,
W naszej przychodni wykonujemy zabiegi na terenie klatki piersiowej i serca. Wykonujemy zabiegi:

  • zamknięcia przewodu tętniczego Botalla
  •  torakoskopowe usunięcie worka osierdziowego przy tamponadzie serca i guzach serca
  • zamknięcie przetrwałego prawego łuku aorty (PRAA)
  • usunięcie płata płuca
  • operacje chłonkopiersia (chylothorax)
  • zamknięcie przepuklin przeponowej i przeponowo osierdziowej
  • usuwanie guzów serca tj guzów podstawy serca, guzów prawego przedsionka etc
  • usuwanie guzów na terenie klatki piersiowej jak np. grasiczak
  • Wszystkie zabiegi wykonujemy razem z anestezjologiem przy użyciu znieczulenia wziewnego wraz z respiratorem