Comfortvet.pl

  • nasza lokalizacja

    Kijowska 11

Korekcja nosa i podniebienia miękkiego

Czym jest zespół brachycefaliczny?

Syndrom ras brachycefalicznych (BOAS) jest szeregiem następujących po sobie patologii wynikających z upośledzonego przepływu powietrza przez jamę nosową. Brak możliwości prawidłowego oddychania niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko oddechowe, gastryczne ale również kardiologiczne.

Na rycinie widoczne zdeformowane małżowiny nosowe, za długie podniebienie miękkie wpadające do krtani https://www.oasisah.com/post/surgical-correction-of-brachycephalic-airway-syndrome

Kogo dotyczy problem?

Nie tylko psy, ale również koty należące do grupy ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych) borykają się z licznymi problemami z powodu swojej anatomii.
Spośród ras psów brachycefalicznych możemy wyróżnić m.in. buldogi francuskie, mopsy, shih-tzu, pekińczyki, boston teriery czy cavaliery. Wśród ras kocich są to m.in. koty perskie, egzotyczne, himalajskie, brytyjskie krótkowłose lub szkockie foldy.

Konsekwencje BOAS

Zwężenie nozdrzy przednich doprowadza do patologii takich jak:
-deformacja małżowin nosowych,
-przerost podniebienia miękkiego
-wynicowanie kieszonek krtaniowych,
-zapaść krtani, zapadanie się tchawicy oraz oskrzeli,
-refluks przełykowy,
-przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego,
-deformacja żeber, zmiany w stawach łokciowych,
-prawokomorowy przerost mięśnia sercowego.

Jak możemy pomóc?

Możliwe jest stosowanie farmakoterapii oraz ograniczenie stresu/ekscytacji. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a takim działaniem nie rozwiążemy problemu.

W celu złagodzenia objawów oraz następstw BOAS wskazany jest zabieg umożliwiający Zwierzęciu swobodne oddychanie. Nasze działania dotyczą przede wszystkim plastyki nozdrzy przednich oraz podniebienia miękkiego, jednak ich zakres jest o wiele szerszy, w zależności od zaobserwowanych zmian (np. założenie stentów zewnątrztchawiczych czy zoperowanie przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego).

Konsultacja, zabieg-krok po kroku

Wiek, waga oraz stopień zaawansowania syndromu brachycefalicznego mają kluczowy wpływ na szereg procedur. Z tego powodu niezbędne jest indywidualne podejście do Pacjenta. W pierwszej kolejności przeprowadzamy konsultację, na której przeprowadzamy szczegółowy wywiad, wykonujemy badanie kliniczne, przedstawiamy możliwe rozwiązania oraz odpowiadamy na pojawiające się pytania. Kolejnym krokiem jest badanie endoskopowe dróg oddechowych (oraz gastroskopia w razie konieczności), na podstawie którego klasyfikujemy Pacjenta do zabiegu. Ostatnim etapem jest sam zabieg dostosowany do potrzeb czworonoga.

Jeśli Wasz Zwierzak okazuje wspomniane objawy lub chcecie skonsultować się z naszymi lekarzami-serdecznie zapraszamy do kontaktu. Odpowiednio wczesna reakcja może uchronić Państwa pupile przed rozwojem poważnych i nieodwracalnych zmian.