Wątroba składa się z 6 płatów i można usunąć aż do 70% tego narządu, ponieważ może się on zregenerować. Wątroba odpowiada za regulację zawartości krwi, w tym za usuwanie toksyn, przetwarzanie składników odżywczych, cholesterolu i czynników krzepnięcia. Wątroba metabolizuje wiele leków, dlatego bardzo ważnym jest dobór odpowiednich środków anestetycznych, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu.
Lobektomia wątroby to operacja polegająca na usunięciu części lub całego płata wątroby. Lobektomię wątroby stosuje się w celu usunięcia chorych części wątroby, takich jak guzy nowotworowe.
U psów i kotów powszechnie występują różne typy nowotworów. Niektóre nowotwory mają charakter przerzutowy, co oznacza, że są nowotworami wtórnymi i mają zazwyczaj gorsze wyniki. Najczęstszym nowotworem wątroby u psów jest rak wątrobowokomórkowy, który jest guzem jednomasowym wywodzącym się z komórek wątroby. Nie ma tendencji do przerzutowania na inne narządy, dlatego lobektomia wątroby w przypadku tego typu nowotworu ma wysoki wskaźnik powodzenia. U kotów ponad połowa nowotworów wątroby to gruczolaki torbieli dróg żółciowych (gruczolaki dróg żółciowych), które zwykle mają charakter łagodny. Najczęstszym nowotworem złośliwym wątroby u kotów są raki dróg żółciowych. W tym przypadku koniecznym może okazać się zabieg cholecystoduoudenostomii, czyli wszycie pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.