Chłonkopiersie (chylothorax) to bardzo poważna choroba dotykająca głównie koty. Polega na zbieraniu się chłonki w klatce piersiowej, co uniemożliwia przede wszystkim prawidłową pracę płuc oraz serca.
Chłonka, inaczej limfa to płyn tkankowy krążący w układzie limfatycznym. Jej głównym zadaniem jest transport białek oraz limfocytów z tkanek do układu krążenia. Chłonka jest transportowana z tkanek do węzłów chłonnych, a stamtąd do układu krwionośnego.
Najczęstszymi przyczynami tej patologii są problemy kardiologiczne, choroby zakaźne, choroba nowotworowa i urazy. Wyróżniamy także formę idiopatyczną (o nieznanym pochodzeniu), która stanowi duży problem w medycynie weterynaryjnej. Znając przyczynę tych zmian jesteśmy w stanie działać precyzyjnie na problem pierwotny. W przypadku idiopatycznego chłonkopiersia często zmuszeni jesteśmy do działania etapowego, rozdzielając operacje na etapy. Podjęcie takich kroków, daje większe prawdopodobieństwo na rozwiązanie problemu.
W miarę możliwości istotne jest ustabilizowanie pacjenta przed operacją oraz wprowadzenie niezbędnego leczenia. Równie istotna jest prawidłowa dieta.
W zależności od przyczyn zbierania się chłonki na terenie jamy klatki piersiowej nasze działania mają na celu m.in. zdjęcie worka osierdziowego, zamknięcie przewodu piersiowego, destrukcje zbiornika mlecza.
W związku z powagą operacji wskazana jest minimum 24h hospitalizacja.