Płuca znajdują się w jamie klatki piersiowej. Wyróżniamy płuco lewe oraz prawe. Każde dodatkowo podzielone jest na płaty. Ich główną funkcją jest wymiana gazowa. Są również barierą ochronną przed patogenami, biorą udział w zachowaniu homeostazy kwasowo-zasadowej, a także biorą udział w regulacji ciśnienia krwi.
Nie u wszystkich pacjentów z chorobą płuc występują objawy, co może skomplikować diagnozę. Nie należy jednak zwlekać z operacją. W przypadku wystąpienia, objawami klinicznymi z płuc mogą być: kaszel, letarg, duszność,
przyspieszony oddech, zasinienie błon śluzowych, niewydolność wysiłkowa, utrata masy ciała.
Głównymi zabiegami, które wykonuje się na terenie płuc dotyczą usunięcia ich fragmentu/płata/całego płuca, które mogą zostać uszkodzone przez choroby, np. uraz lub obecność ciał obcych.
Jednak to choroby nowotworowe występują najczęściej.
Guzy płuc mogą rozwijać się jako ognisko pierwotne oraz wtórne (przerzuty). Zważając na wielkość oraz zasięg zmian możemy wyróżnić podstawowe czynności:
-resekcja klinowa – usunięcie małej części płuca,
-segmentektomia – usunięcie większej części płuca (ale nie całego płatu),
-lobektomia – usunięcie jednego z płatów płuca,
-pneumonektomia – usunięcie całego płuca.
W zależności od przypadku i konieczności wykonujemy operacje torakoskopowo (wykonując cięcie między żebrami) lub przez sternotomię (przecinając mostek).
Zazwyczaj po operacji tego typu w klatce piersiowej umieszczany jest dren. W związku z powagą operacji wskazana jest minimum 24h hospitalizacja.