Comfortvet.pl

  • nasza lokalizacja

    Kijowska 11

Usunięcie nadnercza

Nadnercza i ich funkcje

Zarówno ludzie jak psy i koty mamy 2 nadnercza. Każde nadnercze znajduje się obok każdej nerki, obok żyły głównej (jednego z głównych naczyń krwionośnych w jamie brzusznej).

Nadnercza wytwarzają i uwalniają hormony, które pomagają organizmowi kontrolować poziom cukru we krwi, spalać białka i tłuszcze, reagować na czynniki stresogenne, takie choroba lub uraz, oraz regulować ciśnienie krwi.

Usunięcie nadnercza

Adrenalektomia to chirurgiczne usunięcia nadnercza. W związku ze swoją lokalizacją, bliską obecnością niezbędnych dożycia struktur (np. aorty), a często także zmian nowotworowych na tych narządach operacja jest skomplikowana oraz czasochłonna.

Zwykle, przed operacją konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej w celu sprawdzenia nacieku guza na okoliczne naczynia, a także sprawdzenia obecności nowotworu w płucach i innych narządach

Nowotwory nadnerczy

Guzy nadnerczy można ogólnie podzielić na 3 grupy:

-funkcjonalne guzy kory nadnerczy,

-guzy chromochłonne

-guzy nieczynne.

 

Funkcjonalne guzy kory nadnerczy wywodzą się z komórek wytwarzających hormon stresu, kortyzol. Termin „funkcjonalny” oznacza, że ​​guz wydziela hormony. Jednak nie wszystkie nowotwory kory nadnerczy są złośliwe lub agresywne.

 

Guzy chromochłonne powstają z komórek wytwarzających adrenalinę. Zwierzęta cierpiące na guzy chromochłonne zwykle mają utrzymujące się lub sporadycznie bardzo wysokie ciśnienie krwi i/lub zaburzenia rytmu (nieprawidłowe i brakujące bicie serca). Pacjenci ci często potrzebują leków, aby złagodzić te problemy przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym, aby zmniejszyć ryzyko powikłań chirurgicznych i znieczulających.

 

Wiele guzów nadnerczy jest niefunkcjonalnych, a niektóre są wykrywane przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej w celu zdiagnozowania innych schorzeń. Nie powodują chorób poprzez wydzielanie hormonów, ale mogą powodować problemy w wyniku wrastania do żyły głównej (dużej żyły odprowadzającej krew z jamy brzusznej do serca) lub przez pękanie i krwawienie do jamy brzusznej.