Worek osierdziowy to błona surowicza, w której znajduje się serce. Jego podstawowymi funkcjami jest stabilizacja serca w klatce piersiowej, pełni ochronę mechaniczną. Znajduje się w nim niewielka objętość płynu, która zmniejsza tarcie.
Wśród przyczyn wyróżniamy m.in. zapalenie osierdzia, zmiany nowotworowe w obrębie worka osierdziowego i serca, idiopatyczne (o nieznanym pochodzeniu).
W przebiegu których może dochodzić do obecności nadmiernej objętości płynu w worku osierdziowym.
Przekraczając pewien poziom dochodzi do upośledzenia pracy serca, czyli do tamponady. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. W pierwszej kolejności należy ustabilizować pacjenta wykonując perikardiocentezę, czyli nakłucie worka osierdziowego w celu odprowadzenia płynu. Jeśli problem nawraca wskazany jest zabieg usunięcia worka osierdziowego (perikardiektomia). Często usunięcie worka osierdziowego nie powoduje rozwiązania problemu pierwotnego,
jednak wytwarzany wtedy płyn spływa do jamy klatki piersiowej, skąd następnie ulega wchłonięciu. Dzięki takiej operacji zmniejszamy ryzyko śmierci na skutek tamponady.
Operacja może być przeprowadzona zarówno sposobem klasycznym jak laparoskopowo. W celu wyboru odpowiedniej techniki oraz rozwiania wszelkich wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi lekarzami.