Żyła wrotna to duża żyła, która zbiera krew z układu żołądkowo-jelitowego, trzustki oraz śledziony i przenosi ją do wątroby. W wątrobie zachodzi metabolizm tłuszczów, cukrów, białek, hormonów i innych substancji trafiających do przewodu pokarmowego, w tym także leków (niezwykle istotny jest dobór odpowiednich leków anestetycznych).
Krążenie wrotno-oboczne (ang. PSS-portosystemic shount) to nieprawidłowe połączenie naczyniowe między krążeniem wrotnym, a ogólnym.
Występuje, gdy utrzymuje się lub tworzy nieprawidłowe połączenie między żyłą wrotną lub jedną z jej gałęzi a inną żyłą. W wyniku tej anomalii toksyny omijają wątrobę, a następnie trafiają do krążenia ogólnego.
Najczęściej objawy kliniczne występują po posiłku. Obejmują zahamowanie wzrostu, słaby rozwój mięśni, nieprawidłowe zachowania, takie jak dezorientacja, wpatrywanie się w przestrzeń, kręcenie się w kółko lub uciskanie głowy oraz drgawki. Mniej powszechne objawy obejmują nadmierne picie lub oddawanie moczu, wymioty i biegunkę.
W większości przypadków przeciek wątrobowy jest spowodowany wadą wrodzoną zwaną wrodzonym przeciekiem wrotno-systemowym. W niektórych przypadkach powstaje wiele małych przecieków z powodu ciężkiej choroby wątroby, takiej jak marskość.
Często zdiagnozowanie krążenia wrotno-obocznego trwa kilka dni/tygodni. W tym czasie należy zapewnić zwierzęciu odpowiednie leczenie objawowe, a także dobrać dietę, która złagodzi objawy. Bez niezbędnej ingerencji chirurgicznej, szacuje się, że długość życia waha się od 2 miesięcy do 2 lat.
Operacja ma na celu doprowadzenie do stopniowego, powolnego zamykania się powstałego naczynia. W przeciwnym razie dojdzie do nagłych zmian ciśnienia w żyle wrotnej, co jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Z tego powodu okres rekonwalescencji jest znacznie dłuższy niż zazwyczaj.