Choroba sercowo-naczyniowa, znana jako przetrwały prawy łuk aorty (PRAA- Persistent Right Aortic Arch), jest również nazywana „anomalią pierścienia naczyniowego”. Wada polega na rozwijaniu się prawego łuku aorty, zamiast lewego.
Chociaż to naczynie jest normalne w rozwijającym się zarodku, jego obecność u rozwiniętego zwierzęcia jest patologią: chociaż nie powoduje problemu dla samego układu sercowo-naczyniowego (tzn. niezakłóconego przepływu krwi).
Skutkiem tej nieprawidłowości jest obecność pewnego rodzaju opaski na przełyku, ponieważ jest on ściśnięty między aortą, a przetrwałym przewodem tętniczym/więzadłem tętniczym.
Objawy utrzymującego się prawego łuku aorty stają się widoczne, gdy zwierzę zaczyna przyjmować pokarm stały.
Podczas gdy mleko przemieszcza się dość swobodnie, pokarmy stałe zalegają w przełyku, co prowadzi do jego rozciągnięcia (przełyk olbrzymi). Rozszerzony przełyk, zwany również „megaesophagus”, jest typową przyczyną wtórną do fizycznej niedrożności powodowanej przez przetrwały prawy łuk aorty. Ulewanie, kaszel, zahamowanie wzrostu i problemy
z oddychaniem to najczęstsze objawy kliniczne PRAA
Wstępną diagnozę PRAA stawia się na podstawie zdjęć rentgenowskich (prześwietleń rentgenowskich) wykonanych po użyciu środka kontrastującego. Tomografia komputerowa jest doskonałą metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę pacjenta z podejrzeniem PRAA. Badanie pozwoli określić konkretny rodzaj anomalii pierścienia naczyniowego, co pomoże chirurgowi w opracowaniu planu chirurgicznego leczenia zwężenia przełyku.
Leczenie zależy od rodzaju anomalii, jednak zazwyczaj polega na przecięciu przetrwałego przewodu tętniczego/więzadła tętniczego, dzięki czemu uwalniamy przełyk z uwięzi.