Tchawica jest elastyczną rurką zbudowaną z chrząstkami tchawiczymi w kształcie litery C. Chrząstki te utrzymują tchawicę otwartą, aby powietrze mogło przedostawać się do płuc i z nich wychodzić. Zapadnięcie tchawicy to postępująca choroba układu oddechowego, która występuje, gdy zapadają się chrząstki tchawicze.
W większości przypadków przyczyna zapadnięcia się tchawicy u psów jest nieznana. Może to jednak być zaburzenie wrodzone.
Oprócz trąbiącego kaszlu istnieją inne objawy, które mogą wskazywać na zapadanie się tchawicy. Niektóre z nich obejmują:
Trudności w oddychaniu (określane jako „gęsi krzyk”), kaszel, wymioty, zasinienie błon śluzowych, świszczący oddech
Czynności takie jak picie wody, ćwiczenia, podekscytowanie oraz nadmiernie wysokie lub niskie temperatury mogą nasilać objawy.
Choroba najczęściej dotyka psy ras małych w średnim i starszym wieku. Niektóre psy są bardziej podatne na zapadnięcie się tchawicy są to m.in.: Pomeraniany, Pudle miniaturowe, Yorkshire Terriery, Chihuahua, Mopsy
Przed operacją konieczne jest leczenie obejmujące połączenie leków przeciwkaszlowych, przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela.
Odpowiednimi kandydatami do stentowania tchawicy są psy z zapadnięciem się tchawicy, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Psy, u których występuje zagrażająca życiu niedrożność górnych dróg oddechowych wtórna do zapadnięcia się tchawicy, a także psy i koty ze zwężeniami tchawicy lub guzami.
W naszej przychodni stosujemy stenty zewnątrztchawicze, do czego konieczne jest dojście od strony szyi.
Ulga oraz swoboda oddychania następuje bezpośrednio po zabiegu.